Kāpēc vispār sauļoties? Domāju, ka sauļošanos lielākoties saista ar kosmētiskiem efektiem – panākt tumšāku ādas krāsu, estētiskāku skatu, iespējams, lielāku seksuālo pievilcību. Solāriji ir uz katra stūra.

Aizmirsts paliek tas, ka pats iesauļošanās fenomens pilda noteiktu funkciju. Iesauļojoties kļūstam izturīgāki pret tiem pašiem saules stariem. Cilvēkam ar iesauļotu ādu atrasties saulē ir drošāk un viņš to var ilgāk. Daudz tiek runāts par stipro saules ultravioleto starojumu, taču tas viss ir nieks salīdzinājumā ar to “sauli”, kas ir ekvatoram tuvajā zonā (un tur arī cilvēki dzīvo), vai to starojuma intensitāti, ko piedāvā solārijos. Ne jau stiprā saule Latvijā ir tas, no kā baidīties. Kā vienmēr teikts, atrasties saulē sezonas sākumā ar gaišu, neiesauļotu ādu ieteicams tikai neilgu laiciņu. Visu ar mēru. Pieaugot ādas brūnumam, laiks, ko var pavadīt saulē, pieaug. Pilnīgi brūni nosauļojies cilvēks saulē var pavadīt gandrīz visu dienu, un nepārsauļoties. Tāda arī ir iesauļošanās praktiskā funkcija un noderība – palielināt izturību pret saules stariem. Ne jau velti cilvēki Āfrikā ir melni 🙂

Par sauļošanās veselīgumu var dažādi spriest. Ir cilvēki ar ļoti gaišu ādu, kas ļoti negribīgi veido iedegumu. Arī tad, ja iedegums veidojas normāli, tiekties pēc pārmērīga “melluma” šķiet nevajadzīgi un potenciāli kaitīgi. Visu ar mēru.

Pašu nūdistu pieredze liekas apliecinām, ka ieguvums veselībai ir lielāks nekā kāds iespējamais kaitējums. Ja paraugās uz cilvēkiem zemēs ar tumšu ādas krāsu, tad šķiet, ka viņi ārēji noveco lēnāk kā baltie cilvēki. Varbūt, ka patiesībā nevis no saules jābaidās, bet no tā, ka mēs par maz esam iesauļojušies, par maz laika kopumā pavadām saulē?

Sākumlapa

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s