Nūdistu pludmales Latvijā atrodas tikai dažu lielāko piejūras pilsētu tuvumā, parasti krietnu gabaliņu nost no centrālajām pludmalēm, kur atpūšas lielākās tautas masas.

Atšķirībā no dažbrīd dzirdētiem viedokļiem, ka nūdisti tagad esot visur, tas itin nemaz nav taisnība. Drīzāk ir tā, ka daži cilvēki (kas nav nūdisti), vēlētos lai kailsauļotāju nebūtu nekur, tomēr mums uz savām tiesībām pulcēties relatīvi nomaļās vietās jāpastāv.

Tāpēc, ja, meklējot vientuļāku stūrīti, sastopat cilvēkus, kuri sauļojas kaili, vienkārši izdariet secinājumu, ka viņi, tāpat kā jūs, izvēlas atrasties savrupi. Starp citu, kaut arī likums neuzliek par pienākumu pludmalē ģērbties (vai neģērbties) kādā noteiktā veidā, vienmēr ir labi cienīt vairākuma izvēli konkrētajā vietā.

Vecāķi

Vecāķu centrālajā daļā ir parasto ļaužu pludmale. Kailie ir nostāk pa labi, uz Kalngales pusi.

Sauļošanās pa pliko sākas tur, kur uzlikta Vecāķu pludmales beigu zīme. Vēl pārsimt metru tālāk ir pat speciāla nūdistu pludmales sākuma zīme. To gan uzlikuši paši kailsauļotāji, nu jau labu laiciņu atpakaļ.

ziime

Agrāk skaitījās, kas tieši aiz nūdistu zīmes ir īstie nūdisti un vislielākā aktivitāte. Tomēr tagad ir otrādi – visvairāk cilvēku ir tieši līdz zīmei, savukārt aiz zīmes, paradoksālā kārtā, cilvēku kļūst mazāk.

Vecāķu pludmale populāra, jo tuvu Rīgai. Šeit var nokļūt dažādos veidos. Vispirms jau ar Saulkrastu vilcienu, kas gan sezonas laikā var būt ļoti pilns, neskatoties uz papildreisiem. Vēl var braukt ar mikroautobusu (200.), kas sezonas laikā no Rīgas centra iet līdz Vecāķiem. No Purvciema ir 58. autobuss. No tuvākām vietām populāri braukt uz Vecāķiem ar velo. Visbeidzot, personiskais auto.

Braucot ar personisko auto, jāņem vērā parkošanās īpatnības Vecāķos, skat. Kur likt auto

Inčupe

Inčupe atrodas gabaliņu pirms Saulkrastiem. Inčupe ievērojama ar to, ka kailsauļošanās te bez lieka trokšņa tika praktizēta padomju gados, kad tā arī bija nūdistu centrs. Tikai 90. gados notika “pārvākšanās” uz Vecāķiem, kas tuvāk Rīgai.

Lai atrastu pludmali, no Inčupes stacijas vai Lukoil benzīntanka pirms Saulkrastiem iet jūras virzienā, iznākot pludmalē pagriežas pa kreisi Rīgas virzienā, un iet, līdz pamana cilvēkus, kas sauļojas kaili, kas arī uzskatāma par nūdistu pludmali.

No Rīgas puses skatoties, kailsauļotāji sastopami jau sākot no Lilastes, iepretim Bātciemam, un turpinās vairāku kilometru garumā līdz Inčupes pludmalei, aptuveni iepretim minētajai Lukoil DUS. Tāpēc pludmale nosacīti var lepoties ar garākās nūdistu pludmales godu, vismaz kamēr visā pludmales garumā kailsauļotāji ir pārsvarā, jo oficiāli iezīmēta tā nav.

Vakarbuļļi

Vakarbuļļi atrodas dažus kilometrus aiz daudz labāk zināmā Rīgas rajona Bolderājas. Vakarbuļļu peldvieta vienmēr bijusi diezgan populāra un pēdējos gados arīdzan tikusi diezgan labiekārtota.

Nūdistu pludmale atrodas apmēram 500m pa kreisi no Vakarbuļļu peldvietas, Lielupes virzienā (projām no Rīgas). Atbilstošas zīmes uzstādītas no abam pusēm un ir labi redzamas, cits jautājums, vai iespējams orientēties tajās attēlotajā simbolikā, nepieejot pašai zīmei ļoti tuvu klāt. Ņemot vērā niecīgo atvēlēto pludmales garumu – apmēram 150m, zīmes atgādina tādu kā futbola laukuma ierobežojumu, taču varam būt pateicīgi arī par to. Tas tomēr nostiprina tiesības, jo cilvēku, kas te staigā pa jūras malu, netrūkst.

Apmeklējums šeit, protams, nav liels, nav jau Vecāķi… Taču neviens neliedz turp doties un šo apmeklējumu celt. Teorētiski nebūtu nekādu problēmu piepildīt šo nelielo tetoriju. Katrā ziņā, ja zīmes uzstādījuši pašvaldības labiekārtotāji, tad šo mazo pludmalīti varētu nodēvēt par vienīgo “oficiālo” nūdistu pludmali Rīgas robežās. Neskaitot uzstādītās zīmes, šī pludmales daļa ir pietiekami nomaļa, dabiska un patīkami kontrastē ar labiekārtoto aploku zem nosaukuma “Vakarbuļļu peldvieta”. Jāpiebilst, ka pie meža ir kāpu josla, noteikti, ka kādam var rasties kārdinājums iet sauļoties tur, tomēr no drošības viedokļa ieteicamāk būtu atrasties pietiekami platajā atklātās pludmales daļā.

Nokļūšana iespējama arī ar sabiedrisko transportu. Brīvdienās vasaras sezonā 3. autobuss ved līdz pludmalei. Darba dienās vispirms jānokļūst līdz Bolderājai un tad ar 36. autobusu līdz pludmalei (kursē divreiz stundā). Tiem, kas dzīvo Imantā vispār ir tiešais 36. buss. Automašīnas savukārt novieto pie Vakarbuļļu peldvietas. Var novietot gan par maksu, gan bez maksas mazliet tālāk uz ielas.

Lielupe

Nūdistu pludmale atrodas tajā Lielupes jūrmalas daļā, kas vistuvāk pašai Lielupei, apmēram pārsimt metru pirms Lielupes ietekas jūrā, Ragakāpas dabas parka teritorijā.

Šī ir jauka pludmale. Kaut arī nūdistu pludmale te tikai kādus 300m gara, te ir plašuma sajūta, jo ir pludmale, tad kāpas, kas nav apaugušas ar mežu, un tikai tad mežs.

Pludmale ir ļoti nomaļa. Nav iespējams izkāpt no vilciena Lielupē un uz to 10-15 minūtēs aizstaigāt, jo jāiet apmēram 4km… Visoptimālāk doties ar mašīnu pa Vikingu ielu līdz galam, atstāt mašīnu pie mājām un tad iet pa Tīklu ielu, cauri mežam izejot uz nūdistu pludmali. Vai arī ar velo. Tad gan patīkamāks varētu būt maršruts: Viestura iela-Paula Stradiņa iela-Bulduru prospekts-36.līnija un tad atlikušo kilometru pa jūras malu.

Apmeklētāju šeit nav daudz. Cita lieta, ka saulainākās brīvdienās nūdistu daļā “iespiežas” peldkostīmos tērptie, kas te atraduši “brīvāku vietiņu”. Tas gan nenozīmē, ka vajadzētu kautrēties no kailsauļošanās, jo šī teritorija ieguvusi Jūrmalas domes akceptu 2008. gada beigās kā nūdistu zona. Attiecīgas zīmes izvietotas no abām pludmales pusēm, bet, jāsaka arī, ka šīs zīmes ir tik neuzkrītošas, ka nezinātājs var pat nepamanīt, kas uz tām rakstīts.

Pierīgas nūdistu pludmaļu izvietojums:

Nūdistu pludmales Pierīgā

Ventspils

Uz dienvidiem no Ventspils Zilā karoga pludmales, aiz sērfotāju zonas, agrāk neoficiāli un kopš apmēram 2005. gada pašvaldības atzīta, atrodas nūdistu pludmale. Runā, ka tā esot labiekārtotākā “nūdistu” zona Latvijā.

Liepāja

Šī vieta ir pašvaldības atzīta un atrodas pie pilsētas dienvidu robežas ar Nīcas pagastu, gabaliņu aiz Dienvidu fortiem. Sk. kartē.

ziime_liep

Ļaužu grupiņa pa pliko sauļojas arī Karostas pludmalē, ņemot vērā, ka attālums līdz oficiālajai Liepājas nūdistu pludmalei ir diezgan liels.

Būtiski pateikt, ka neviena nūdistu pludmale nav radusies “pati no sevis” – visas, arī dažas tagad “oficiālās” radušās tikai tāpēc, ka cilvēki uz tām vietām sāka iet un paši ar saviem domubiedriem šīs teritorijas padarīja zināmas kā nūdistu vietas, radot tur sev vairākumu, un pamazām iegūstot apkārtējo respektu.

Var teikt arī tā – nūdistu pludmales izveidojas tur, kur ir nūdisti. Jo pašu cilvēku izvēle nosaka to, kas izveidoses – parastā jeb nūdistu atpūtas vieta. Vēsturiski tās vienmēr bijušas nomaļas vietas, tālāk no cilvēku masām.

Kaut arī Latvijā vasaru var baudīt tikai periodā no maija līdz augustam, novērtēt Latvijas pludmales ir vietā. Ir pasaulē daudz vietu ar krietni maigāku klimatu, taču reti kur pilnā komplektā atrodams tas, kas ir mums – bezgalīgi gara jūras mala, kurai brīva piekļuve, kurā ir maigas, gaišas smiltiņas un ūdens, kurā ieejot, nav jābīstas ne no akmeņiem, ne no veselībai bīstamiem jūras radījumiem! Novērtēsim – vasarā varam baudīt īstu paradīzi!


poga

Advertisements
  1. Andris

    Lielupes pludmale nav norobežota. Nav nevienas norādes ne nūdistam, ne pārējiem….no zīmēm pāri palicis tikai viens stabs, sākumā. Nu, tad pēc tā ir jāuzmin, ka te sākas nūdistu teritorija…Parasti, orientācijai tiek izmantots pirmais, redzamais, kailais cilvēks, ap kuru, tad ari drūzmējas pārējie….
    Par labiekārtotu šo pludmali nu nekādi nevar nosaukt. Ja, pārējās pludmalēs ir vismaz, ģērbtuves un atkritumu tvertnes, tad te ir vienīgi ūdens, smiltis un krūmi…..:) atvainojos, arī soliņi 😀

    Atbildēt

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s