Pludmales kailsauļotājiem

Ja šajā vasarā jums padomā pazaudēt peldkostīma strīpiņas un nav sava piemājas dārziņa, kur to ērti izdarīt, tad ir dažas pludmales Latvijā, kur pasauļoties pa pliko.

Šajās pludmalēs nekad nepārmetīs to, ka neesat uzvilkuši “civilizācijas plāksterus”.

Vecāķi

Sauļošanās pa pliko ir uz Kalngales pusi un sākas tur, kur uzlikta Vecāķu pludmales beigu zīme. Vēl pārsimt metru tālāk ir pat speciāla nūdistu pludmales sākuma zīme. To gan uzlikuši paši kailsauļotāji, nu jau labu laiciņu atpakaļ.

ziime

Nebrīnieties, ja šajā pludmales daļā redziet daudz saaugušu krūmu un dziļāk aiz tiem ir manāmas noteiktas kompānijas. Ja jums nav nekas slēpjams, palieciet atklātajā pludmales daļā un viss būs labi. Par krūmiem runājot – diemžēl viņi saaug, jo pašvaldības šādas, viņu izpratnē – nomaļākas vietas nekopj. Tā teikt, viss ir dabisks.

Vecāķu pludmale ir iedrošinoša iesācējiem tāpēc, ka šeit vienmēr priekšā būs diezgan daudz kailsauļotāju.

Vecāķu pludmale ir populāra, jo tuvu Rīgai. Šeit var nokļūt dažādos veidos. Vispirms jau ar Saulkrastu vilcienu, kas gan sezonas laikā var būt ļoti pilns, neskatoties uz papildreisiem. Vēl var braukt ar mikroautobusu (200.), kas sezonas laikā no Rīgas centra iet līdz Vecāķiem. No Purvciema ir 58. autobuss. No tuvākām vietām populāri braukt uz Vecāķiem ar velo. Visbeidzot, personiskais auto.

Braucot ar personisko auto, jāņem vērā parkošanās īpatnības Vecāķos, skat. Kur likt auto

Inčupe

Inčupe atrodas gabaliņu pirms Saulkrastiem. Inčupe ievērojama ar to, ka kailsauļošanās te bez lieka trokšņa tika praktizēta padomju gados, kad tā arī bija nūdistu centrs. Tikai 90. gados notika “pārvākšanās” uz Vecāķiem, kas tuvāk Rīgai.

Lai atrastu pludmali, no Inčupes stacijas vai Lukoil benzīntanka pirms Saulkrastiem iet jūras virzienā, iznākot pludmalē pagriežas pa kreisi Rīgas virzienā, un iet, līdz pamana cilvēkus, kas sauļojas kaili, kas arī uzskatāma par nūdistu pludmali.

No Rīgas puses skatoties, kailsauļotāji sastopami jau sākot no Lilastes, iepretim Bātciemam, un turpinās vairāku kilometru garumā līdz Inčupes pludmalei, aptuveni iepretim minētajai Lukoil DUS. Tāpēc pludmale nosacīti var lepoties ar garākās nūdistu pludmales godu, vismaz kamēr pludmales garumā vispār sastopami kailsauļotāji. Jo šīs ir nomaļākas vietas un tik jau nu daudz apmeklētāju šeit nemaz nav, neskaitot dažas karstākās vasaras viduča dienas.

Inčupe ir tālāk no Rīgas un, ja vien ceļā pavadītais laiks nenogurdina, var minēt savas priekšrocības. Te var vairāk sajust dabu, ūdens šķiet kopumā tīrāks kā, piemēram, Vecāķos. Pludmales izmantojamā josla (mīkstas smiltis) sākumā gan ļoti šaura, bet uz Lilastes pusi palielinās. Apmeklētāju vidū 95% pāri, ģimenes, kompānijas.

Vakarbuļļi

Vakarbuļļi atrodas dažus kilometrus aiz daudz labāk zināmā Rīgas rajona Bolderājas. Vakarbuļļu peldvieta vienmēr bijusi diezgan populāra un pēdējos gados arīdzan tikusi diezgan labiekārtota. Cita starpā, pieejamas bezmaksas auto stāvvietas.

Nūdistu pludmale atrodas apmēram 500m pa kreisi no Vakarbuļļu peldvietas, Lielupes virzienā (projām no Rīgas). Atbilstošas zīmes uzstādītas no abam pusēm un ir labi redzamas, cits jautājums, vai iespējams orientēties tajās attēlotajā simbolikā, nepieejot pašai zīmei ļoti tuvu klāt. Ņemot vērā niecīgo atvēlēto pludmales garumu – apmēram 150m, zīmes atgādina tādu kā futbola laukuma ierobežojumu, taču varam būt pateicīgi arī par to. Tas tomēr nostiprina tiesības, jo cilvēku, kas te staigā pa jūras malu, netrūkst.

Šo mazo pludmalīti varētu nodēvēt par vienīgo “oficiālo” nūdistu pludmali Rīgas robežās. Neskaitot uzstādītās zīmes, šī pludmales daļa ir pietiekami dabiska un arī nomaļa. Varētu teikt, ka šī vieta piemērota pāriem, ģimenēm un lielākām kompānijām. Vienatnē šī nešķiet pietiekami droša vieta, ja nu vienīgi brīvdienās pa dienas vidu un atklātajā pludmales daļā.

Nokļūšana iespējama arī ar sabiedrisko transportu. Brīvdienās vasaras sezonā 3. autobuss ved līdz pludmalei. Darba dienās vispirms jānokļūst līdz Bolderājai un tad ar 36. autobusu līdz pludmalei (kursē divreiz stundā). Tiem, kas dzīvo Imantā vispār ir tiešais 36. buss.

Lielupe

Nūdistu pludmale atrodas tajā Lielupes jūrmalas daļā, kas vistuvāk pašai Lielupei, apmēram pārsimt metru pirms Lielupes ietekas jūrā, Ragakāpas dabas parka teritorijā.

Šī ir jauka pludmale. Kaut arī nūdistu pludmale te tikai kādus 300m gara, te ir plašuma sajūta, jo ir pludmale, tad kāpas, kas nav apaugušas ar mežu, un tikai tad mežs.

Pludmale ir ļoti nomaļa un tas ir tās lielākais mīnuss. Nav iespējams izkāpt no vilciena Lielupē un uz to 10-15 minūtēs aizstaigāt, jo jāiet apmēram 4km… Visoptimālāk doties ar mašīnu pa Vikingu ielu līdz galam, atstāt mašīnu pie mājām un tad iet pa Tīklu ielu, cauri mežam izejot uz nūdistu pludmali. Vai arī ar velo. Tad gan patīkamāks varētu būt maršruts: Viestura iela-Paula Stradiņa iela-Bulduru prospekts-36.līnija un tad atlikušo kilometru pa jūras malu.

Apmeklētāju šeit nav daudz, dažreiz pat gandrīz nemaz. Līdz ar ko šeit nav diez ko iedrošinoši atnākt iesācējam. Cita lieta, ka saulainākās brīvdienās nūdistu daļā “iespiežas” peldkostīmos tērptie, kas te atraduši “brīvāku vietiņu”. Tas gan nenozīmē, ka vajadzētu kautrēties no kailsauļošanās, jo šī teritorija ieguvusi Jūrmalas domes akceptu 2008. gada beigās kā nūdistu zona, acīmredzot balstoties uz to, ka vēsturiski tā izveidojies. Zīmes izvietotas no abām pludmales pusēm, bet, jāsaka arī, ka šīs zīmes ir tik neuzkrītošas, ka nezinātājs var pat nepamanīt, kas uz tām rakstīts.

Katrā ziņā, ja kūrorta vienīgā nūdistu pludmale būtu kaut nedaudz centrālāka, tad noteikti tā būtu daudz populārāka, ņemot vērā kopējo Jūrmalas apmeklētāju skaitu vasarā.

Pierīgas nūdistu pludmaļu izvietojums:

Nūdistu pludmales Pierīgā

Ventspils

Uz dienvidiem no Ventspils Zilā karoga pludmales, aiz sērfotāju zonas, agrāk neoficiāli un kopš apmēram 2005. gada pašvaldības atzīta, atrodas nūdistu pludmale. Runā, ka tā esot labiekārtotākā “nūdistu” zona Latvijā.

Liepāja

Šī vieta ir pašvaldības atzīta un atrodas pie pilsētas dienvidu robežas ar Nīcas pagastu, gabaliņu aiz Dienvidu fortiem. Sk. kartē.

ziime_liep

Ļaužu grupiņa pa pliko sauļojas arī Karostas pludmalē, ņemot vērā, ka attālums līdz oficiālajai Liepājas nūdistu pludmalei ir diezgan liels.

Būtiski pateikt, ka neviena nūdistu pludmale nav radusies “pati no sevis” – visas, arī dažas tagad “oficiālās” radušās tikai tāpēc, ka cilvēki uz tām vietām sāka iet un paši ar saviem domubiedriem šīs teritorijas padarīja zināmas kā nūdistu vietas, radot tur sev vairākumu, un pamazām iegūstot apkārtējo respektu.

Var teikt arī tā – nūdistu pludmales izveidojas tur, kur ir nūdisti. Jo pašu cilvēku izvēle nosaka to, kas izveidoses – parastā jeb nūdistu atpūtas vieta. Vēsturiski tās vienmēr bijušas nomaļas vietas, tālāk no cilvēku masām.

Kaut arī Latvijā vasaru var baudīt tikai periodā no maija līdz augustam, novērtēt Latvijas pludmales ir vietā. Ir pasaulē daudz vietu ar krietni maigāku klimatu, taču reti kur pilnā komplektā atrodams tas, kas ir mums – bezgalīgi gara jūras mala, kurai brīva piekļuve, kurā ir maigas, gaišas smiltiņas un ūdens, kurā ieejot, nav jābīstas ne no akmeņiem, ne no veselībai bīstamiem jūras radījumiem! Novērtēsim – vasarā varam baudīt īstu paradīzi!


poga

Advertisements

5 Replies to “Pludmales”

  1. Lielupes pludmale nav norobežota. Nav nevienas norādes ne nūdistam, ne pārējiem….no zīmēm pāri palicis tikai viens stabs, sākumā. Nu, tad pēc tā ir jāuzmin, ka te sākas nūdistu teritorija…Parasti, orientācijai tiek izmantots pirmais, redzamais, kailais cilvēks, ap kuru, tad ari drūzmējas pārējie….
    Par labiekārtotu šo pludmali nu nekādi nevar nosaukt. Ja, pārējās pludmalēs ir vismaz, ģērbtuves un atkritumu tvertnes, tad te ir vienīgi ūdens, smiltis un krūmi…..:) atvainojos, arī soliņi 😀

    1. Tātad šobrīd ir 2018. gada maijs un nūdistu pludmales zīmes ir vietā. Tās nav tādas zīmes, ko ļoti labi no attāluma varētu saskatīt, bet viņas ir.. Tur kur nu pašvaldība tās ierakusi.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s